Konya Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bunlar da kış kuzuları

KONYA’NIN BEYŞEHİR İLÇESİNDE KIŞ MEVSİMİNDE DÜNYAYA GÖZÜNÜ AÇAN KUZULAR ANNELERİNİN YANINDAN HİÇ AYRILMAZKEN SEVİMLİLİKLERİ İLE GÖRENLERİN İLGİSİNİ ÇEKİYOR.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Bunlar da kış kuzuları
108 views
25 Ocak 2021 - 15:50
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Konya’nın Beyşehir ilçesinde kış mevsiminde dünyaya gözünü açan kuzular annelerinin yanından hiç ayrılmazken sevimlilikleri ile görenlerin ilgisini çekiyor.

Beyşehir Gölü’ne kıyısı bulunan Çiftlik Mahallesi’nde yaşayanlar balıkçılığın yanı sıra tarım ve hayvancıkla da uğraşıyor. Mahalle sakinleri büyükbaşın yanı sıra küçükbaş hayvan da yetiştiriyor. Yaz döneminde göl üzerindeki salındığı adada yaşam süren koyun sürüleri, kış mevsimi geldiğinde ise sahipleri tarafından yerleşim merkezine getirilerek burada göl kıyılarında sazlıklar arasındaki otlak alanlarda yayılıp besleniyor.

Çiftlik Mahallesi Muhtarı Mehmet Cevdet Erdoğan, yaptığı açıklamada, hayvancılığın da yerleşim merkezinde yaşayanlar için önemli bir gelir kaynağı olduğunu söyledi. Kendisinin de büyükbaş hayvanların dışında koyun sürüsü yetiştiriciliği yaptığını anlatan Erdoğan, 30 koyunu bulunduğunu bunların arasında dünyaya gözlerini kısa süre önce açan 4 tane kuzunun olduğunu da belirtti. Bu yıl kış döneminde hava şartlarının uygun gittiği günlerde koyun sürülerinin gündüz saatlerinde ağılları yerine daha çok göl kenarındaki açık alanlara çıkardıklarını vurgulayan Erdoğan, “Öğlen saatlerine doğru ağıllarından çıkardığımız koyunlarımız 4-5 saat süreyle otlakiyede besleniyor. Su ihtiyaçlarını da göl sularından sağlıyorlar. Koyunlarımızın içinde 4 kuzumuz da bulunuyor. Bunlar bizim için can dost, anneleri onları emzirerek besliyor. Koyunlarımız sadece bahar mevsiminde değil böyle kış dönemlerinde de kuzulayabiliyor. Kış kuzularımız sevimlilikleri ve hareketlilikleri ile etraflarına neşe saçıyorlar. Koyunlarımızı da gündüzleri açık alanda beslerken, ağıllarına götürüp yemle takviye ediyoruz. Koyunlarımız yaz döneminde adada yaşam sürerken, kış döneminde ise mevsim şartlarından dolayı evlerimizin ağıllarında kalıyor. Koyunların yanı sıra besihanelerimizde 70’e yakın büyükbaş hayvanımız da bulunuyor. Onların da içlerinde küçük buzağılarımız var. Buzağıları da gündüzleri yayılım ve su içmeleri için göl kenarına bırakıyoruz” diye konuştu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.