Konya Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

OSBÜK Başkanı Kütükcü: “Makine ve teçhizat yatırımlarındaki artış, Türkiye’ye olan güveni teyit ediyor”

KONYA SANAYİ ODASI (KSO) VE ORGANİZE SANAYİ BÖLGELERİ ÜST KURULUŞU (OSBÜK) BAŞKANI MEMİŞ KÜTÜKCÜ, 2020 YILI BÜYÜME RAKAMLARINI DEĞERLENDİRDİ. KÜTÜKCÜ, TÜRKİYE’NİN PANDEMİNİN TÜM OLUMSUZ ŞARTLARINA RAĞMEN 2020 YILINI YÜZDE 1.8 BÜYÜME İLE POZİTİF ALANDA KAPATMASININ SON DERECE ÖNEMLİ OLDUĞUNUN ALTINI ÇİZEREK, MAKİNE VE TEÇHİZAT YATIRIMLARINDA YAŞANAN ARTIŞIN DA YATIRIMCILARIN TÜRKİYE’YE OLAN GÜVENİNİ TEYİT ETTİĞİNİ VURGULADI.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
OSBÜK Başkanı Kütükcü: “Makine ve teçhizat yatırımlarındaki artış, Türkiye’ye olan güveni teyit ediyor”
114 views
01 Mart 2021 - 12:40
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Konya Sanayi Odası (KSO) ve Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Başkanı Memiş Kütükcü, 2020 yılı büyüme rakamlarını değerlendirdi. Kütükcü, Türkiye’nin pandeminin tüm olumsuz şartlarına rağmen 2020 yılını yüzde 1.8 büyüme ile pozitif alanda kapatmasının son derece önemli olduğunun altını çizerek, makine ve teçhizat yatırımlarında yaşanan artışın da yatırımcıların Türkiye’ye olan güvenini teyit ettiğini vurguladı.

Kütükcü, açıklamasında Türkiye’nin özel sektörün dinamizmi ve yapılan düzenlemelerle 2020 yılında dünyanın çok önemli bir kısmından pozitif ayrışmayı başardığını ifade ederek, şunları söyledi: “Geçtiğimiz yılı son yüzyılın en ağır şoklarından birisi olan Covid-19 pandemisinin ağır etkisiyle tamamladık. Ancak buna rağmen Türkiye, 2020’yi pozitif büyüme ile kapatmayı başardı. Bu başarıda Türkiye’nin sanayi üretiminin yüzde 40’ını gerçekleştiren OSB’lerimizin çok büyük katkısı var. OSBÜK olarak bir süredir OSB’lerimizin elektrik tüketimlerini düzenli olarak takip ediyoruz. 2020 yılında OSB’lerimizin elektrik tüketimlerinde gerçekleşen yüzde 1.74’lük artış, TÜİK tarafından açıklanan yüzde 1.8’lik büyüme ile büyük oranda örtüşüyor.”

İmalat sanayi çift haneli büyüdü, makine teçhizat yatırımları arttı

2020 yılının 4. çeyreğinde sektörlerde yaşanan gelişmeleri de değerlendiren Kütükcü, özellikle imalat sanayinde yaşanan yüzde 10.5’lik büyümenin son derece memnuniyet verici olduğunu kaydetti. Kütükcü ayrıca, geçtiğimiz yılın son çeyreğinde makine ve teçhizat yatırımlarının yüzde 38.7 arttığı, bu artışın 2010’un ikinci çeyreğinden bu yana yaşanan en güçlü artış olduğu bilgisini de paylaşarak, “Makine ve teçhizat yatırımlarında yaşanan bu artış, yatırımcıların Türkiye’ye güvenini teyit ediyor” dedi.

Türk sanayisinin son dönemde yaşadığı problemlerden de bahseden Kütükcü, Türkiye’nin kalıcı büyüme rotasına girmek için fiyat istikrarını sağlayacak hızlı ve güçlü adımlar atması gerektiğini kaydederek, sözlerini şu şekilde tamamladı: “Ülke olarak, her alanda fiyat istikrarı sağlayacak hızlı ve güçlü adımlar atmaya ihtiyacımız var. Sanayicilerimiz özellikle hammadde fiyatlarındaki aşırı artıştan dolayı, ciddi bir maliyet baskısı ile karşı karşıya kaldı. Ayrıca hammaddeye ulaşmakta da ciddi zorluklar çekiyoruz. Bunun yanı sıra yine son dönemde pandemi dolayısıyla, özellikle de ihracatçılarımızdan boş konteyner bulmakta zorlandıkları yönünde bilgiler geliyor. İş dünyamız, bugüne kadar hakikaten üretimin yanında olan devletimizden, bu konularda, özellikle de üretimi ve istihdam piyasasını destekleyen konularda da yeni adımlar bekliyor.”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.