Konya Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Konya’da sulama sezonunda tarım arazilerine 815 milyon 220 bin metreküp su verildi

TARIMIN ÜLKELER İÇİN STRATEJİK ÖNEME SAHİP OLDUĞUNU, İÇİNDEN GEÇİLEN SALGIN SÜRECİNDE BUNUN ÇOK DAHA NET GÖRÜLDÜĞÜNÜ SÖYLEYEN DSİ GENEL MÜDÜRÜ KAYA YILDIZ, “İNŞA ETTİĞİMİZ BARAJ VE GÖLETLER, SULAMA KANALLARI İLE İLETİM HATLARI SAYESİNDE SUYU TOPRAKLA BULUŞTURUYORUZ. YAPTIĞIMIZ TOPLULAŞTIRMA VE TARLA İÇİ GELİŞTİRME HİZMETLERİ İLE TARIM ARAZİLERİNİ BÜYÜTÜYORUZ. ÇİFTÇİMİZİN GELİRİNİ, ÜRETİM KONFORUNU YÜKSELTİYORUZ. BÖYLECE KIRSAL ALANLARDAN GÖÇÜN BELLİ ÖLÇÜDE ÖNÜNE GEÇTİĞİMİZ GİBİ GIDA ARZ GÜVENLİĞİNİN DE TEMİNATI OLUYORUZ” DEDİ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Konya’da sulama sezonunda tarım arazilerine 815 milyon 220 bin metreküp su verildi
128 views
07 Ekim 2020 - 10:10
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Konya’da sulama planı kapsamında 8 Nisan’da açılan ve 16 Eylül’de tamamlanan sulama sezonunda tarım arazilerine 815 milyon 220 bin metreküp su verildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ) yaptığı yatırımlarla ülke tarımına hizmet etmeye, suyu toprakla buluşturmaya, çiftçinin yüzünü güldürmeye ve gıda arz güvenliğinin teminatı olmaya devam ediyor. Konya ili sulama planı kapsamında 8 Nisan’da açılan sulama sezonu 16 Eylül tarihinde tamamlandı. İl genelindeki tarım arazilerine yaklaşık 815 milyon 220 bin metreküp su verildi. Ülke ekonomisine 2020 yılı birim fiyatları ile yaklaşık 1 milyar 650 milyon TL katkı sağlandı. Türkiye’de suyun dörtte üçünün sulamada kullanıldığı düşünüldüğünde, suyu depolamak, inşa edilen sulama tesisleriyle tarım arazilerine ulaştırmak ve bu süreçte su kayıplarını minimum seviyeye indirme önem arz ediyor. Sulamada modern tekniklere geçilmesi için kararlılıkla çalışan DSİ Genel Müdürlüğü, Konya ilinde kapalı sistem sulamaları için büyük adımlar atmaya devam ediyor. 2020 yılı Temmuz ayı içerisinde, 72 bin 650 dekar tarım arazisini modern sulama şebekesine kavuşturan KOS 1,2,3 sulamalarının ilk kısmı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın video konferans katılımıyla gerçekleştirildi. 331 bin 930 dekar tarım arazisini kapalı sistem sulamaya kavuşturacak olan Apa-Hotamış 1,2,3 sulamaları inşaatı ile 20’yi aşkın sulama projesinde çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.

“Çiftçimizin gelirini, üretim konforunu yükseltiyoruz”

Tarımın ülkeler için stratejik öneme sahip olduğunu, içinden geçilen salgın sürecinde bunun çok daha net görüldüğünü söyleyen DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, “İnşa ettiğimiz baraj ve göletler, sulama kanalları ile iletim hatları sayesinde suyu toprakla buluşturuyoruz. Yaptığımız toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri ile tarım arazilerini büyütüyoruz. Çiftçimizin gelirini, üretim konforunu yükseltiyoruz. Böylece kırsal alanlardan göçün belli ölçüde önüne geçtiğimiz gibi gıda arz güvenliğinin de teminatı oluyoruz” dedi.

Yapılan sulama yatırımlarına ülke çiftçilerinden çok olumlu geri dönüşler aldıklarını ifade eden Yıldız, “Ülke ortalamasından daha az yağış alan Konya ilimizde 2020 yılı sulama sezonunda problem yaşamadık. Yaptığımız yatırımlarla bunu sürekli hale getirmek ve modern sulama sistemlerini yaygınlaştırmak için çalışıyoruz. Hem suyumuza hem toprağımıza sahip çıkmaya devam ediyoruz. Çiftçilerimiz de üretmeye devam etsinler. Hep birlikte ülke tarımını daha yukarılara taşıyacağız” diye konuştu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.