Konya Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Konya Şeker ayçiçeği üretimini 350 bin tona çıkardı

TÜRKİYE’NİN GIDA DEVLERİNDEN KONYA ŞEKER’İN 2012’DE ALTINEKİN’DE HAMYAĞ TESİSLERİNİ AÇMASIYLA BİRLİKTE KONYA’DA AYÇİÇEĞİ ÜRETİMİNİN 50 BİN TONLARDAN 350 BİN TONLARA ÇIKTIĞINI SÖYLEYEN TORKU, MARKASI İLE GIDA ÜRÜNLERİ ÜRETİMİ YAPAN AB HOLDİNG CEO’SU TANER TAŞPINAR, “2011’DE AYÇİÇEĞİ ÜRETİMİ 50 BİN TON CİVARINDA OLAN KONYA BUGÜN TRAKYA’DAN SONRA İKİNCİ BÜYÜK ÜRETİM MERKEZİ HALİNE GELDİ. BU ÜRETİM ARTIŞI İLE BİRLİKTE BÖLGEDE AYÇİÇEĞİ PİYASASI DA OLUŞTU. BU DİNAMİK PİYASADA KONYA ŞEKER OLARAK BİZ BU SENE ÇOK ALIMDAN ZİYADE PİYASANIN ÜRETİCİ LEHİNE OLUŞMASINA DAHA ÇOK ODAKLANDIK. PİYASADA HERKES SUSKUN İKEN BİZ ALIMLARI BAŞLATTIK, İÇ VE DIŞ PİYASALARA GÖRE GÜNLÜK FİYAT DEĞERLENDİRMESİ YAPACAĞIMIZI DA BELİRTTİK. 3 AY BOYUNCA PİYASALARIN NABZINI TUTTUK, TONAJLI ALIMLAR VE FİYAT POLİTİKAMIZLA PİYASAYI ÜRETİCİ LEHİNE REGÜLE ETTİK. SONUÇTA ÜRETİCİMİZE, TON BAŞINA ORTALAMA 4 BİN 70 TL ÖDEDİK” DEDİ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Konya Şeker ayçiçeği üretimini 350 bin tona çıkardı
153 views
17 Kasım 2020 - 15:20
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Türkiye’nin gıda devlerinden Konya Şeker’in 2012’de Altınekin’de Hamyağ Tesislerini açmasıyla birlikte Konya’da ayçiçeği üretiminin 50 bin tonlardan 350 bin tonlara çıktığını söyleyen Torku, markası ile gıda ürünleri üretimi yapan AB Holding CEO’su Taner Taşpınar, “2011’de ayçiçeği üretimi 50 bin ton civarında olan Konya bugün Trakya’dan sonra ikinci büyük üretim merkezi haline geldi.

2012 Yılında üretime başlattığı Hamyağ Fabrikası ile bölgede ayçiçeği ziraatının cazip hale gelmesini sağlayan ve 50 bin tonlar civarında olan Konya’daki üretimin ortalama 300 Bin Tonlar seviyesine çıkmasında etkin bir rol oynayan Konya Şeker, bu sene 22 Ağustos’ta alımına başladığı ayçiçeği için üreticilerine ortalama ton başına 4 bin 70 TL ödeme yaptı. Trakya’dan sonra en çok ayçiçeği üretilen il konumuna gelen Konya’da üretimin artması ile birlikte ayçiçeği piyasası da oluşurken, ayçiçeği, buğday, arpa ve mısır gibi bölgenin önemli ticari ürünlerinden biri haline de geldi. Konya’da ayçiçeği üretiminin artmasına yaptığı yatırım ile öncülük eden Konya Şeker ise bir yandan hasat ile birlikte piyasaların üretici lehine açılması için çaba gösterirken bir yandan da piyasanın nabzına göre yaptığı tonajlı alımlar ile alımını yapamadığı ayçiçeğinin fiyatını da üretici lehine regüle edecek bir alım politikası izleyerek bölgedeki tüm üreticilerin emeğinin karşılığını alması için gayret gösteriyor. Mısır, arpa ve buğday gibi açığa ekilen ürün guruplarında da üretici lehine fiyat regülasyonu sağlamak için piyasaların durumuna göre tonajlı alımlarla piyasalara müdahil olan Konya Şeker, geçtiğimiz yıl ayçiçeğinin yanı sıra çiftçiden 32 kalem ürün alımı yapmış ve bunun için 2019 yılında çiftçiye 2 milyar 500 milyon liranın üzerinde bir tarımsal ürün bedeli ödemişti.

Gıda fiyatlarında istikrar için tek çare üretim

Konya Şeker’in 2012’de Altınekin’de Hamyağ Tesislerini açmasıyla birlikte Konya’da ayçiçeği üretiminin 50 bin tonlardan 300 bin tonlara çıktığını söyleyen gıda da Torku çatı markası ile üretim yapan AB Holding CEO’su Taner Taşpınar “2011’de ayçiçeği üretimi 50 Bin Ton civarında olan Konya bugün Trakya’dan sonra ikinci büyük üretim merkezi haline geldi. Bu üretim artışı ile birlikte bölgede ayçiçeği piyasası da oluştu. Bu dinamik piyasada Konya Şeker olarak biz bu sene çok alımdan ziyade piyasanın üretici lehine oluşmasına daha çok odaklandık. Piyasada herkes suskun iken alımları başlattık, iç ve dış piyasalara göre günlük fiyat değerlendirmesi yapacağımızı da belirttik. 3 ay boyunca piyasaların nabzını tuttuk, tonajlı alımlar ve fiyat politikamızla piyasayı üretici lehine regüle ettik. Sonuçta üreticimize, ton başına ortalama 4 bin 70 TL ödedik. Bu sene ton başına yaptığımız ortalama fiyat geçtiğimiz yıl yaptığımız ortalama fiyatın %55 üstünde gerçekleşti. Ayçiçeği üretici kazançlı çıktığı için mutluyuz. Ancak, girdi fiyatı işin sadece bir tarafı. Terazinin bir de diğer kefesi var. Sonuçta üretici de işletmeler de ayakta kalmak durumunda. Ülkemizin önemli ölçüde ithalata bağımlı olduğu bitkisel yağda uluslararası piyasalarda da ayçiçeği fiyatlarının artmasını, dövizdeki değişim nedeniyle ithal maliyetinin yükselmesini de düşünürsek mamul ürün fiyatlarının etkilenmesi de kaçınılmaz bir sonuç. İçim sızlayarak söylüyorum, maalesef ayçiçeğinde Türkiye ithalatçı bir ülke konumundadır. Dolayısıyla iç fiyatlar yani hem ayçiçeği hem de ayçiçeği yağının raf fiyatı dış piyasadaki gelişmelere bağlıdır. Türkiye’de üreticinin ürünü ucuz da olsa bu durum geçici olarak tüketici fiyatlarını etkiler” şeklinde konuştu.

“Çiftçimizi piyasa koşullarına ezdirmiyoruz”

Konya Şeker, Panagro Et ve Süt Entegre Tesisi ve Seydibey Parmak Patates ve Patetes Nişastası Üretim Tesisleri gibi bünyesinde 45 üretim tesisi yer alan AB Holding CEO’su Taner Taşpınar, “Sonuçta ağırlık ithal üründe olduğu için tüketici fiyatlarında belirleyici olan ithal üründeki fiyat değişimleri veya döviz kurundaki hareketlerdir. O nedenle ülkemizde kimse raflarda yağ fiyatları artınca dönüp ayçiçeği üreticisini pahalı üretiyor diye işaret etmesin. Özelde yağ fiyatlarında genelde gıda fiyatlarında istikrarı sağlamanın, sürprizlerle karşılaşmamanın yegâne yolu iç tüketimin iç üretimle karşılanmasını sağlayacak kadar üretebilmektir. Bu toprakların bu potansiyeli var. Ülkemiz çiftçisi hem bunun için istekli hem de ülkemize yetecek hatta yetip de artacak kadar üretecek kabiliyet ve beceridedir. Üretici daha çok üretme konusunda istekli ve hazır, yapmamız gereken ürüne sahip çıkmak, üreticinin işini kolaylaştırmaktır. Bizim Konya Şeker’de yaptığımız budur. Konya Şeker, her ürün ve her üreticiye sahip çıkmayı birinci görev olarak kabul etmektedir ve ayçiçeği ile ayçiçeği üreticisi için de güvence merkezi haline gelmiştir. Bizim tavrımız her hal ve şartta aynıdır, biz çiftçimizin yanındayız, milli üretimden yanayız ve yine çiftçimizi piyasa koşullarına ezdirmiyoruz. Bu önemli bir yaklaşım farkıdır, Konya Şeker farkıdır. Konya Şeker’in varlığı sadece ayçiçeği için değil, ayçiçeği ile birlikte pancar, mısır, buğday gibi 32 kalem ürün içinde güvencedir” ifadelerini kullandı.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.