Konya Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Hüyük’te coğrafi tescilli çileğin tanıtım ve eğitim toplantısı

KONYA’NIN HÜYÜK İLÇESİNDE, TÜRK PATENT VE MARKA KURUMU’NDAN COĞRAFİ İŞARET TESCİL BELGESİ ALAN HÜYÜK ÇİLEĞİNİN MARKA ÖZELLİĞİNİ VE KALİTESİNİ KORUYABİLMESİ AMACIYLA TANITIM VE EĞİTİM TOPLANTISI DÜZENLENDİ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Hüyük’te coğrafi tescilli çileğin tanıtım ve eğitim toplantısı
119 views
21 Haziran 2021 - 15:30
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Konya’nın Hüyük ilçesinde, Türk Patent ve Marka Kurumu’ndan coğrafi işaret tescil belgesi alan Hüyük çileğinin marka özelliğini ve kalitesini koruyabilmesi amacıyla tanıtım ve eğitim toplantısı düzenlendi.

Hüyük Kültür Etkinlikleri Salonu’ndaki toplantıda konuşan Konya İl Tarım ve Orman Müdürü Ali Ergin, Konya ilinde Akşehir, Beyşehir, Derbent, Doğanhisar, Hüyük ve Seydişehir ilçelerinde çilek yetiştiriciliği yapılmakta olduğunu söyledi. Ergin, “Hüyük bu konuda oldukça önemli bir potansiyele sahiptir. Konya’da 19 bin 529 dekar ekim alanı bulunan çileğin yüzde 42’si Hüyük ilçemizde bulunmakta, 51 bin 98 ton olan çilek üretiminin yüzde 52’sini de Hüyük ilçemiz karşılamaktadır” dedi. Ergin, TÜİK’in 2022 verilerine göre, çileğin ülke genelindeki ekim alanının 179 bin 777 dekar olup Konya’nın bu alanın yüzde 11’lik kısmını kapsamakta olduğunu da vurgularken, “İlimiz Türkiye çilek üretiminde, Mersin ve Bursa’dan sonra 3. sırada yer almakla beraber çilek yetiştiriciliğinin son dört yıl kayıtları incelendiğinde,Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli’nin destekleri ve il, ilçe proje uygulamaları sayesinde ekim alanımız yüzde 16, üretim miktarımız ise yüzde 36 oranında artış göstermiştir. Hüyük ilçesinde yetiştirilen kendine has tadı ve aromasıyla ün salan Hüyük Çileği, 13 Nisan 2021 tarihinde Türk Patent ve Marka Kurumu’ndan Coğrafi İşaret Tescil Belgesi alarak ismini taçlandırmış ve bölgesel anlamda kırsal kalkınma ile gelişmeye güzel bir örnek teşkil ederek almış olduğu coğrafi işaret ile katma değerini de arttırmıştır. Bu bağlamda Hüyük’te yetiştirilen, Türk Patent ve Marka Kurumu’ndan Coğrafi İşaret Tescil Belgesi alarak kalitesini ve ününü kanıtlayan Hüyük Çileği’nin marka özelliğini ve kalitesini koruyabilmesi açısından pestisit yönetiminin, üreticilerimiz tarafından bilinçli bir şekilde yapılması büyük önem arz etmektedir” şeklinde konuştu.

Toplantıya, İlçe Kaymakamı Cüneyt Demirkol, Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. Süleyman Soylu, Hüyük Belediye Başkan Vekili Bektaş Karadağ, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Tingiş, Meram İlçe Tarım ve Orman Müdürü İlhan Kartal, Hüyük Ziraat Odası Başkanı Hürriyet Şahin, Hüyük Çilek Üreticileri Birliği Başkanı Muhammer Özer ile kurum amirleri, sulama kooperatifleri başkanları, muhtarlar ve çilek üreticileri katıldı.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.