Konya Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Gebelikte TSH düşüklüğü olanlara endokrin kontrolü uyarısı

ENDOKRİNOLOJİ VE METABOLİZMA UZMANI DR. ÖĞRETİM ÜYESİ GÜLSÜM GÖNÜLALAN, GEBELİĞİN İLK 3 AYINDA TİROİD HORMONLARININ BOZULABİLDİĞİNİ BELİRTEREK, TSH DÜŞÜKLÜĞÜ OLAN HASTALARIN BİR ENDOKRİN KONTROLÜ OLMASI GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Gebelikte TSH düşüklüğü olanlara endokrin kontrolü uyarısı
164 views
27 Temmuz 2021 - 11:20
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Endokrinoloji ve Metabolizma Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Gülsüm Gönülalan, gebeliğin ilk 3 ayında tiroit hormonlarının bozulabildiğini belirterek, TSH düşüklüğü olan hastaların bir endokrin kontrolü olması gerektiğini söyledi.

Medicana Konya Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Gülsüm Gönülalan, gebelik sırasında yaşanan tiroit bozuklukları hakkında bilgiler verdi. Çoğu gebenin daha öncesinde bir tiroit hastalığı olmayıp, gebelik kontrolleri sırasında TSH düşüklüğüyle karşılaşabildiğini ifade eden Gülsüm Gönülalan, “Çoğu zaman da panik halinde ‘acaba doğumla ilgili, gebelikle ilgili bir sıkıntı olabilir mi?’ diye çok endişeli gebelerimiz oluyor. Gebeliğin ilk 3 ayında tiroit hormonlarımız bozulabiliyor. Plasentadan salgılanan Beta HCG, tiroit bezimizi uyararak gebeliğin ilk 12 haftalık bölümünde geçici tiroit bozuklukları oluşturabiliyor. Bu da genelde ilerleyen gebelik haftasıyla birlikte kendi kendine düzeliyor ve tedavi gerektirmiyor. O yüzden özellikle TSH düşüklüğü olan hastalarımızın bir tiroit bezi hastalığına bağlı mı, yoksa gebeliğin fizyolojik dediğimiz normal ilk 12 haftasında görülen bir tiroit bozukluğu mu? Bunu anlamak gerekir. Yapılan tetkiklerle bunları anlayabiliyoruz. Tedavi gereken hastalarımızı seçebiliyoruz. O yüzden mutlaka gebeliğinde TSH düşüklüğü olan hastalarımızın bir endokrin kontrolü olması gerekmekte” diye konuştu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.