Konya Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

“Belde-İ Muhayyereden Kubbet-Ül İslam’a” sergisi Ahlat’ta yerini aldı

MALAZGİRT ZAFERİ’NİN 949. YILDÖNÜMÜ SEBEBİYLE BİR KUTLAMA MESAJI YAYINLAYAN SELÇUKLU BELEDİYE BAŞKANI AHMET PEKYATIRMACI, “1071’DE MALAZGİRT’TE KAZANILAN BÜYÜK ZAFERİN TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN KURULUŞUNA UZANAN YOLUN İLK ADIMIDIR. ANADOLU’NUN BEREKETLİ TOPRAKLARINDA YEŞERMEYE BAŞLAYAN ŞUUR, KADİM MEDENİYETİMİZİN DAYANDIĞI SAĞLAM TEMELLERİ OLUŞTURMUŞ, BU TOPRAKLARDA FARKLI İNANÇ, DİL, KÖKEN VE KÜLTÜRLER YÜZYILLARCA BARIŞ VE HUZUR İÇİNDE BİR ARADA YAŞAMIŞTIR. BİZLER DE BU KUTLU MİRASIN TEMSİLCİSİ VE EMANETÇİSİ OLMAKLA GURUR DUYUYORUZ” DEDİ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
“Belde-İ Muhayyereden Kubbet-Ül İslam’a” sergisi Ahlat’ta yerini aldı
172 views
23 Ağustos 2020 - 11:30
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bu yıl 949’uncusu gerçekleşecek Malazgirt Zaferi kutlamalarında Konya’nın merkez Selçuklu İlçe Belediyesi “Belde-i Muhayyereden Kubbet-ül İslam’a” sergisiyle Ahlat’ta yerini aldı.

Selçuklu Belediyesi Malazgirt Zaferi’nin 949.yıl dönümü kutlamaları kapsamında bir sergi hazırladı. Ahlat’ta gerçekleşecek sergi öncesinde tüm hazırlıklar tamamlanarak etkinliğe hazır hale getirildi. Bu yıl etkinlikte açılışı yapılacak olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konaklayacağı külliyede Selçuklu Belediyesi çini atölyesince yapılan dönemin eserleri de süresiz olarak sergilenecek. Cumhurbaşkanın kutlamaların gerçekleşeceği alanda yer alan sergi çadırlarını ziyaret etmesi de bekleniyor. Geçtiğimiz günlerde Ahlat Belediyesi ile kardeş belediye protokolü imzalayarak kadim medeniyet köprüsünü sağlamlaştıran Selçuklu Belediyesi Malazgirt Zaferi’nin 949. Yıldönümünde açacağı sergiyle Selçuklu medeniyetinin izlerini yeniden yansıtacak.

“Kutlu mirası geleceğe taşımanın gayretindeyiz”

Malazgirt Zaferi’nin 949. Yıldönümü sebebiyle bir kutlama mesajı yayınlayan Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, “1071’de Malazgirt’te kazanılan büyük zaferin Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna uzanan yolun ilk adımıdır. Anadolu’nun bereketli topraklarında yeşermeye başlayan şuur, kadim medeniyetimizin dayandığı sağlam temelleri oluşturmuş, bu topraklarda farklı inanç, dil, köken ve kültürler yüzyıllarca barış ve huzur içinde bir arada yaşamıştır. Bizler de bu kutlu mirasın temsilcisi ve emanetçisi olmakla gurur duyuyoruz. İsmini aldığımız kadim medeniyet Selçuklu’nun mirasını kutlu geleceğe taşımanın sorumluluğu ve gayreti içerisindeyiz. Tüm çalışmalarımızda bu heyecanı yansıtmaya çalışıyoruz. Bu vesileyle Anadolu’nun kapılarını millete açan, siyasi ve askeri sonuçlarıyla Türk ve dünya tarihi açısından bir dönüm noktası olan, Malazgirt Zaferi’nin 949. Yıldönümünü kutluyor, bize bu güzel yurdu emanet bırakan başta Sultan Alparslan olmak üzere tüm ecdadımızı rahmet, minnet ve dua ile anıyorum” dedi.

Selçuklu Belediyesi tarafından Cumhurbaşkanlığı himayesinde kültür hayatına kazandırılan Anadolu Çağı Mirası, Büyük Selçuklu Çağı Mirası başta olmak üzere Panorama Mekke-i Mükerreme, Karahanlı Kuranı-Kerim Türkçe Meali, çini ve seramik eserler, tablolar gibi Selçuklu Medeniyetini yansıtan tüm eserler “Belde-i Muhayyereden Kubbet-ül İslam’a” sergisinde görücüye çıkacak.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.